امروز : پنج شنبه 14 فروردین 1399 ساعت :
کد خبر : 373319716 فروردین 1399

تعداد بازدید : 116

برنج نیوز :

پیش بینی کشت مکانیزه برنج در 90 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران از پیش بینی کشت مکانیزه برنج در 90 هزار هکتار از شالیزارهای استان خبر داد.

 

 

مجید بهادری با بیان اینکه از 213 هزار هکتار سطح زیرکشت اراضی شالیزاری در مازندران تاکنون 130 هزار هکتار از شالیزارها شخم و شیار شد، گفت: 85 هزار هکتار از مزارع خزانه‌گیری برنج انجام شده است.

 

وی ادامه داد: 700 تن بذر اصلاح شده برای کشت در سال جدید بین کشاورزان توزیع شد.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران به کشاورزان توصیه کرد برای افزایش کمی و کیفی تولید محصول برنج از بذر اصلاح شده ارقام بومی (طارم هاشمی و گرم طارم) و ارقام پرمحصول (شیرودی، ندا، فجر و کشوری) که در سال زراعی گذشته در این استان تولید شد، استفاده کنند.

 

بهادری اضافه کرد: میزان بذر مورد نیاز برای استفاده در کشت مکانیزه 35 تا 40 کیلوگرم و در کشت سنتی 45 تا 50 کیلوگرم برای هر هکتار است.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: بهره برداران می توانند با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی نسبت به تهیه حواله بذر و خرید از کارگزاری های توزیع کننده منطقه خود و اخذ توصیه فنی اقدام کنند.

 

وی ادامه داد: با توجه به بارندگی‌های مناسب و منابع آبی سدهای استان، کشاورزان باید مدیریت آب را در دستورکار خود قرار دهند تا در فصل تابستان با کمبود منابع آب مواجه نشویم.

 

بهادری خاطرنشان کرد: امسال 350 دستگاه نشاکار و یک هزار دستگاه کمباین از محل تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون در اختیار کشاورزان استان قرار گرفت.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: سال گذشته سطح زیر کشت مکانیزه استان 75 هزار هکتار بود که پیش بینی می شود امسال به 90 هزار هکتار افزایش پیدا کند.

 

وی خاطرنشان کرد: توسعه کشاورزی دانش بنیان در زمینه تولید برنج در دستورکار سازمان جهاد کشاورزی مازندران قرار دارد.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید