امروز : پنج شنبه 14 فروردین 1399 ساعت :
کد خبر : 3733197026 اسفند 1398

تعداد بازدید : 212

برنج نیوز :

کشت مکانیزه برنج در 150هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

معاون امور گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش بینی می شود امسال کشت مکانیزه در 150هزار هکتار از شالیزارهای استان انجام شود.

 

 

مسعود الماسی با بیان اینکه گیلان 238هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و شخم اولیه در نیمی از این شالیزارها انجام شده است، گفت: خزانه گیری برنج نیز به صورت موردی در شالیزارهای دو شهرستان فومن و رودسر نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اولویت های کاری جهاد کشاورزی استان افزایش درآمد برنجکاران است، افزود: انجام شخم اولیه در شالیزارها به دلیل مدیریت بهینه در مصرف آب تا حدود زیادی از هزینه تولید این محصول می کاهد.

الماسی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راهکارهای افزایش درآمد کشاورزان توسعه تولید برنج به صورت مکانیزه است و به همین دلیل امسال نسبت به سال گذشته کشت مکانیزه برنج در سطح بیشتری از شالیزارهای گیلان انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: سال گذشته در 138هزار هکتار از شالیزارهای استان کشت برنج به صورت مکانیزه انجام شد و پیش بینی می شود که امسال در سطحی بیش از 150هزار هکتار از این اراضی کشت برنج به صورت مکانیزه انجام شود.

معاون امور گیاهی سازمان جهاد کشاروزی گیلان گفت: کشت مکانیزه 30تا 50 درصد از هزینه تولید برنج می کاهد و سختی کار نشاء این محصول را نیز تا حد زیادی کم می کند.

وی افزود: امسال 75میلیارد تومان تسهیلان برای خرید ماشن آلات کشاورزی به شالیکاران استان پرداخت شد و گیلان در این خصوص توانست جزء رتبه های برتر کشور باشد.

الماسی ادامه داد: برای سهولت در انجام کار بیش از 120بانک نشاء آماده خدمات رسانی به کشاورزان هستند.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید