امروز : یکشنبه 27 مرداد 1398 ساعت :
کد خبر : 3501115230 تیر 1398

تعداد بازدید : 152

برنج نیوز :

افزایش 15 درصدی تولید برنج در مازندران

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: پبیش بینی می شود تولید شلتوک در شالیزارهای مازندران امسال به یک میلیون و ۴۲۰ هزار تن برسد که این مقدار نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد بیشتر است.

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: امسال شرایط آب و هوایی و وجود آب فراوان سبب شد تا علاوه بر افزایش سطح زیر کشت، کیفیت شالی هم افزایش یابد.

عزیزالله شهیدی پبیش بینی کرد تولید شلتوک در شالیزارهای مازندران امسال به یک میلیون و ۴۲۰ هزار تن برسد که این مقدار نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد بیشتر است.

وی با اعلام اینکه مازندران با دارا بودن بیش از ۴۰ درصد سطح زیرکشت و تولید برنج، رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است، افزود: با توجه به عدم محدودیت کشت ارقام در اراضی شالیزاری وضعیت مطلوبی را امسال در بازار برنج پرمحصول استان شاهد خواهیم بود به گونه‌ای که از ۳۴ هزار و ۴۵۰ هکتار سال گذشته با ۶۷ درصد رشد امسال به ۵۸ هزار و ۴۰۰ هکتار رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: در حال حاضر مهمترین موضوع در زمان برداشت برنج قیمت آن است که با توجه به هزینه بالا و کاهش درآمد شالیکاران امسال قیمت برنج باید متناسب با هزینه تولید باشد.
شهیدی فر همچنین از افزایش ۳ درصدی سطح برداشت برنج در مازندران خبر داد و افزود، در سال زراعی امسال حدود ۲۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی مازندران به زیر کشت رفت که سال گذشته این مهم ۲۰۳ هزار هکتار بود.
شهیدی فر ادامه داد: پیش بینی می‌شود ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته کشت رتون و نشامجدد داشته باشیم.
عزیزالله شهیدی فر افزود: با توجه به افزایش هزینه‌های کشت و کار از دستمزد نشاءکار گرفته تا نهاده‌های کشاورزی در سال زراعی جدید، شالیکاران توقع دارند دسترنجشان را با قیمت مناسب همگام با افزایش هزینه تولید به فروش برسانند.
وی توضیح داد: به طور یقین با توجه به شرایط امروز اقتصاد کشور و هزینه های صورت گرفته توسط شالیکاران، قیمت برنج در مسیر کاهشی خود حداقل ۱۵ درصد از میزانی که مصرف کننده قبلاً آن را تجریه کرده، کاهش پیدا می کند.
شهیدی فر گفت: کاهش ۲ تا سه هزار تومانی قیمت برنج در هر کیلو گرم بر اساس تجربه قیمتی ۲ هفته پیش توسط مصرف کننده، منطقی است اما اگر از این میزان کمتر شود، اقتصاد خانوار کشاورزان به شدت دچار صدمه شده و چه بسا در حفط زمین نیز دچار تردید شود.
این مسئول کشاورزی مازندران افزود: خرید تضمینی و توافقی نیز تا زمانی که بازار برنج متناسب با هزینه تولید اقتصاد درآمد کشاورزان کشش داشته باشد، صورت نمی گیرد اما اگر کشاورزان متضرر شوند دولت وارد عمل می شود.

 

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید