امروز : یکشنبه 27 مرداد 1398 ساعت :
کد خبر : 3501088629 تیر 1398

تعداد بازدید : 516

برنج نیوز :

واردات برنج خارجی در زمان برداشت متوقف شود

استاندار مازندران همزمان با آغاز رسمی برداشت شلتوک از شالیزارهای استان خواستار توقف واردات برنج خارجی و اعلام نرخ خرید توافقی برای برنج ارقام کیفی استان شد.

 

 

وی با اعلام اینکه مسئولان استان تلاش هایشان را در زمینه تحقق خواسته های کشاورزان برنجکار مضاعف کرده اند، گفت: نگرانی کشاورزان را نسبت به کاهش قیمت برنج طی چند هفته اخیر موضوعی جدی و قابل توجه مسئولان استان بوده است و پیگیری شده است.
نماینده عالی دولت در مازندران گفت: با توجه به اینکه قیمت برنج تابع عرضه و تقاضا است و بخشی نیز در اختیار دولت است، مکاتبه ای را با هماهنگی مجمع نمایندگان با معاون اول رئیس جمهوری داشته ایم تا واردات برنج خارجی در زمان برداشت محصول داخلی متوقف شود.
حسین زادگان افزود: مقرر شد تا واردات و توزیع برنج خارجی از مرداد ماه تا چهار ماه آینده متوقف شود و این می تواند کمک مناسبی برای کشاورزان و جلوگیری از جولان دلالان در بازار برنج استان باشد.
استاندار مازندران گفت: خرید تضمینی ارقام پر محصول و خرید توافقی ارقام محلی برنج هم از دیگر برنامه های استان در حمایت از برنجکاران است که در دست پیگیری است.
وی گفت: نگرانی شالیکاران برای ما قابل درک است برای اینکه نه تنها امسال هزینه تولیدشان افزایش یافته، بلکه هزینه زندگیشان هم به خاطر گرانی ها بیشتر شده و لازم است قیمت محصول تولیدیشان در سطحی باشد تا بتواند هر دو طرف افزایش هزینه ها را پوشش دهد.
قیمت هر کیلوگرم برنج کیفی مازندران که تا یک دو هفته پیش به حدود ۲۳ تا ۲۵ هزار تومان رسیده بود، در آستانه برداشت شالی در این استان به طور محسوسی کاهش یافته و این روزها حدود ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان خرید و فروش می شود.
کشاورزان شالیکار مازندران که سال گذشته هر کیلوگرم برنج طارم هاشمی به عنوان کیفی ترین محصول شالیزارهای استان را به قیمت حداکثر ۱۲ هزار تومان به فروش رسانده بودند که نسب سال قبل تر افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی داشت، معتقدند با توجه به افزایش بیشتر از ۱۰۰ درصدی هزینه تولید در سال زراعی جاری، قیمت برنج هم باید افزایش معقولی نسبت به سال پیش داشته باشد.
افزایش قیمت برنج مازندران را دلالان از اواخر ماه بهمن پارسال و زمانی رقم زدند که کمتر کشاورزی شلتوک یا برنج برای فروش در انبارش داشت و اکنون که فصل برداشت رسیده است بار دیگر قیمت را کاهش داده اند تا دسترنج یک ساله برنجکاران را جمع آوری و انبار کنند.
اعلام قیمت خرید توافقی برای برنج ارقام کیفی و کم محصول مهم ترین خواسته کشاورزان مازندران در شرایط حاضر است تا دلالان در اوج برداشت شلتوک، خالی بودن جیب کشاورزان و باقی ماندن بخش زیادی از هزینه های تولید در دفترچه حساب و کتابشان، مجبورشان نکنند محصولشان را به نرخ پایین بفروشند.
کارشناسان کشاورزی و بازار برنج در مازندران معتقدند که کشاورزان برنجکار امسال به خاطر افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی هزینه های تولید و گرانی هایی که بر هزینه زندگیشان اثرگذاری کرده، بیشتر از هر سال دیگری نیازمند نقدینگی و فروش محصولشان هستند.
امسال بر اساس اعلام جهاد کشاورزی مازندران، ۲۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار از زمین‌های استان زیر کشت شالی رفته است که با توجه به افزایش قابل توجه سطح زیر کشت و انتخاب رقم پر محصول، افزایش تولید ۱۲ درصد شالی مورد انتظار است.

 

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید