امروز : یکشنبه 27 مرداد 1398 ساعت :
کد خبر : 3501088529 تیر 1398

تعداد بازدید : 168

برنج نیوز :

نخستین برداشت برنج در شالیزارهای مازندران

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل گفت: نخستین برداشت برنج استان مازندران در سال زراعی ۹۸ درسطح حدود یک هکتار از شالیزارهای شهرستان آمل به صورت مکانیزه برداشت شد.

 

 

نخستین بوته برنج امسال از رقم طارم محلی پانزدهم فروردین نشا شد. شالیکاران مازندرانی بویژه کشاورزان حوضه آبریز هراز کار نشای برنج را به طور رسمی از نیمه دوم فروردین ماه آغاز کردند و دهه اول تیر ماه پایان کشت این محصول در زمین‌های شرق و کوهپایه ای استان بود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل سطح زیر کشت برنج شهرستان آمل را ٣٧ هزار و ۶٧٨ هکتار بیان کرد و افزود: بیش از ٢٩ هزار هکتار به صورت کشت سنتی و ٨ هزار و ۵۰۰ هکتار به صورت مکانیزه کشت شد.
حسین اسلامی با اشاره به اینکه ٢٨ هزار هکتار ارقام محلی و ٩ هزار هکتار ارقام پر محصول در آمل کشت شد، افزود: برای سال جاری برداشت برنج حدود ٢۱۴ هزار و ٧۶۵ تن در این شهرستان پیش بینی می‌شود.
وی با بیان اینکه ٢۵ واحد آبندان با میزان ٩۵ درصد آبگیری شد، گفت: پیش می‌شود ۱۵ هزار هکتار نشاء مجدد و ۱۵ هزار هکتار کشت رتون در سطح شالیزارهای آمل انجام شود.
اسلامی به اشاره به سطح زیر کشت برنج سال گذشته بیان کرد: سال گذشته سطح زیر کشت برنج ٣٧ هزار و ۲۹۸ هکتار بود که حدود ۲۰۰ هزار تن برنج برداشت شد
وی اظهار کرد با حمایت سازمان جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی برای توسعه ناوگان مکانیزاسیون طی سه سال گذشته ۵۰۰ میلیارد ریال جذب شد و نیز سال جاری ۴۰ میلیارد ریال جذب شد.
اسلامی با اشاره به اینکه در سال جاری توسط کشاورزان ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بیمه شدند. گفت: ۵ هزار و ۴٢۰ هکتار سطح اراضی شهرستان نوسازی شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل پیش بینی کرد امسال 180 هزار تن برنج در کشت اول و دوم در شالیزارهای این شهرستان تولید شود.


اسلامی اظهار کرد: کشاورزان می توانند در اراضی که از منبع آب مطمئن برخوردار هستند، نسبت به کشت مجدد و پرورش رتون برنج اقدام کنند.

این مسؤول تصریح کرد: با توجه به شرايط خاص و آبگير بودن اراضی در فصل زمستان و عدم امكان كشت دوم (محصولات پائیزی)، پرورش رتون و کشت مجدد به کشاورزان توصیه می شود.

وی خاطرنشان کرد: محصول حاصل از پرورش رتون داراي کيفيت بالاتر و ارزش غذايي و بازار پسندي بهتری نسبت به کشت اصلي بوده و از ارزش اقتصادي بيشتري برخوردار است.

وی با بیان اینکه شهرستان آمل برنج مورد نیاز 4.5 میلیون ایرانی را تامین می کند، گفت: کشاورزانی که مشکل آب دارند، اقدام به کشت محصول استراتژیک کلزا کنند.

 

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید