امروز : دوشنبه 16 تیر 1399 ساعت :
کد خبر : 3417845119 فروردین 1398

تعداد بازدید : 1084

برنج نیوز :

انجام شخم زمستانه در 183 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون شالیکاران گیلانی با استفاده از نزولات آسمانی 183 هزار و 200 هکتار از شالیزارهای استان را شخم زده‌اند.

 

 

علی درجانی با بیان اینکه در ماه‌ها و روزهای گذشته شاهد بارش مناسب نزولات آسمانی بوده‌ایم، اظهار کرد: تاکنون 183 هزار و 200 هکتار از شالیزارهای استان شخم زده‌ شده است.
وی افزود: این میزان شخم زده شده معادل 77 درصد اراضی شالیزاری استان گیلان است.
وی با اشاره به اینکه این میزان در مقایسه با 163 هزار هکتار سال گذشته 3.96 درصد رشد داشته، گفت: از بین بردن آفات موجود در زمین به ویژه کرم ساقه خوار و استفاده بهینه از آب بارندگی‌ها از مزایا مهم اجرای شخم زمستانه در اراضی شالیزاری است.
وی به آغاز خزانه گیری در برخی شهرهای استان گیلان نیز اشاره و بیان کرد: در حال حاضر در شهرهای املش و رودسر به صورت موردی، خزانه گیری از سوی شالیکاران انجام شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تأکید کرد: کشاورزان باید خزانه گیری و نشاء را بر اساس تقویم سال زارعی که تهیه و در اختیار مراکز کشاورزی شهرستان‌ها، روستاها و دهستان‌ها گذاشته شده، انجام دهند.
استان گیلان دارای 238 هزار هکتار شالیزار است که هر ساله از کشت آنها حدود 750 تا 850 هزار تن برنج سفید به دست می آید.
به گزارش ایرنا دو مرحله شخم زمستانه اولین گام در کشت علمی برنج و دارای مزایای بیشماری است و برنجکاران گیلانی باید به این گام اول توجه کنند چراکه افزایش حاصلخیزی خاک، صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و کاهش جمعیت برخی آفت‌های برنج و غنی‌سازی خاک از جمله مزایای شخم زمستانه مزارع برنج است.
شخم زمستانه موجب از بین رفتن پناهگاه زمستانی آفت‌ها به‌خصوص کرم ساقه خوار برنج می‌شود و علاوه بر این سبب ذخیره رطوبت، افزایش محصول، استفاده بهینه از نزولات جوی و سلامت محصول خواهد شد.
همچنین طبق اعلام شرکت آب منطقه ای گیلان؛ ذخیره آب پشت مخزن سد سفیدرود در حال حاضر به حدود 985 میلیون متر مکعب رسیده که این میزان آبگیری 95 درصد از ظرفیت این سد است.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید