امروز : یکشنبه 27 مرداد 1398 ساعت :
کد خبر : 340870716 فروردین 1398

تعداد بازدید : 200

برنج نیوز :

50 درصد شالیزارهای مازندران بذرپاشی شد

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران گفت: عملیات خزانه‌گیری در 78 هزار هکتار از شالیزارها انجام شده است که از این میزان 50 درصد بذرپاشی برای عملیات نشاکاری انجام شد.

 

 

ابراهیم قربان‌نژاد درباره آخرین وضعیت کشت برنج در شالیزارهای مازندران گفت: با توجه به توصیه‌های انجام شده برای مبارزه با زمستان‌گذرانی آفات و علف‌‌های هرز در مزارع، تاکنون 141 هزار و 350 هکتار معادل 67 درصد اراضی شالیزاری استان عملیات شخم و شیار اولیه انجام شد.
وی ادامه داد: برای مدیریت مصرف آب و کاهش آب مصرفی در آماده‌سازی اراضی کشاورزی، کشاورزان با استفاده از هرز آب‌ها و آب‌های روان، تاکنون توانستند در 82 هزار و 500 هکتار معادل 39 درصد از اراضی شالیزاری استان عملیات آب تخت اولیه انجام دهند چراکه حدود 30 درصد آب مصرفی برنج در این مرحله صرف می‌شود.
رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران افزود: با توجه به نزدیک شدن فصل بهار و آمادگی برای انجام نشاکاری، عملیات خزانه‌گیری در 78 هزار هکتار از شالیزارها انجام شد که از این میزان 50 درصد بذرپاشی برای عملیات نشاکاری انجام شد.
این مسؤول از انجام 352 نمونه خاک برای آنالیز و توصیه کودی به آزمایشگاه‌های خاکشناسی خبر داد.

 

قربان‌نژاد با بیان اینکه تاکنون 14 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی و عوامل قهری قرار گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش سه برابری داشته است.

 

وی ادامه داد: 790 تن انواع بذر گواهی شده شامل طارم هاشمی، گرم طارم، شیرودی، فجر، ندا و کشوری بین کشاورزان متقاضی توزیع شد تا با استفاده از بذور موثر در کشت بتوانند عملکرد مطلوب‌تری را در مزارع داشته باشند.

 

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: امسال برای نخستین بار همراه با بذور توزیع شده، سموم ضدعفونی برای جلوگیری از انتقال بیماری‌هایی که از طریق بذر انتقال پیدا می‌‌‌‌‌کنند تحویل کشاورزان شد.

 

این مسؤول با بیان اینکه کشاورزان استقبال خوبی از ارقام پرمحصول دارند و به همین دلیل قیمت انواع برنج پرمحصول در بازار نسبت به سال گذشته رشد داشته است، گفت: در حال حاضر قیمت شیرودی 13 هزار تومان، ندا 12 هزار و 900 تومان، فجر 13 هزار و 600 تومان و ارقام محلی 14 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.
قربان‌نژاد اظهار کرد: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان توصیه می‌شود نسبت به مدیریت صحیح خزانه مانند گرم نگه‌داشتن خزانه‌ها در زمان سرد شدن هوا و هوادهی مناسب در روزهای گرم اقدام کنند تا خزانه‌های برنج دچار آسیب نشوند.

 

وی افزود: به کشاورزان توصیه می‌شود برای استفاده از بذور خودمصرفی نسبت به سبک و سنگین کردن بذر با محلول آب و نمک برای جدا کردن بذر چروکیده، پوک و ناخالص اقدام و با انجام ضدعفونی بذور با سموم توصیه شده از سوی کارشناسان حفظ نباتات نسبت به جلوگیری از انتقال بیماری‌هایی که از طریق بذر انتقال می‌یابد جلوگیری کرده تا مزارع سالم و شاداب‌تری بعد از نشاکاری داشته باشند.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید