امروز : یکشنبه 26 خرداد 1398 ساعت :
کد خبر : 311809255 اسفند 1397

تعداد بازدید : 264

برنج نیوز :

معرفی رقم جدید برنج پرمحصول "تیسا"

مدیر جهاد کشاورزی آمل از معرفی رقم برنج پر محصول "تیسا" برای کشت در زمین های شالیزاری مازندران خبر داد.

 

 

سید حسین اسلامی از معرفی رقم برنج پرمحصول "تیسا" برای کشت در زمین های شالیزاری در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: این رقم مقاوم به آفات، کم آب بر، دارای عملکرد هشت تا 9 تن شلتوک در هکتار، پاکوتاه و مقاوم در مقابل ورس و خوابیدگی است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل با بیان اینکه امسال سه تن از بذر اصلاح شده رقم "تیسا" بین شالیکاران مازندران توزیع می شود، اظهار داشت: این رقم بر گرفته از بذر ارقام محلی و بومی طارم و بهنام است که در فرایند رگه گیری از آنها تلاش شده تا عطر، طعم و کیفیت پخت ارقام کیفی را با خود داشته باشد.

 

این مسوول تاکید کرد: از آنجاییکه کیفیت ارقام پرمحصول شیرودی، فجر و تیسا نزدیک به رقم بومی طارم محلی و متناسب با ذائقه مردم است و قیمت آن نیز به نسبت کمتر خواهد بود، بازار خرید و فروش آن نیز همواره وجود خواهد داشت.

 

وی در بخش تولید برنج، از ارقام کیفی پرمحصول تنها به عنوان یک فاکتور مهم در اختصاصی کردن کشت برنج یاد کرد و افزود: مکانیزاسیون در کشت شالی هم باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد اگرچه با توجه به رویکرد حمایتی دولت تدبیر و امید در چند سال اخیر تسهیلات مکانیزاسیون قابل توجهی به کشاورزان پرداخت شده است.

 

اسلامی در خاتمه یکی دیگر از عوامل مهم گسترش کشت ارقام پرمحصول برای رسیدن به طرح خود اتکایی برنج را نظارت و ساماندهی بر واردات عنوان کرد.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید