امروز : یکشنبه 5 خرداد 1398 ساعت :
کد خبر : 2891775127 بهمن 1397

تعداد بازدید : 344

برنج نیوز :

بذر گواهی شده برنج در گیلان آماده توزیع است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: امسال بیش از هزار تن بذر گواهی شده برنج تولید و فرآوری شده است که بین کشاورزان گیلانی توزیع می‌شود.

 

 

مسعود الماسی افزود: بذر‌های گواهی شده از رقم‌های هاشمی، خزر و گیلانه است.
وی گفت: قیمت هر کیلوگرم بذر گواهی شده هاشمی ۸ هزار تومان، گیلانه ۵ هزار و ۹۰۰ تومان و خزر ۵ هزار و ۲۰۰ تومان است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: شالیکاران برای دریافت بذرگواهی شده برنج به مراکز خدمات جهاد کشاورزی و مراکز توزیع مراجعه کنند.
استان گیلان دارای 238 هزار هکتار شالیزار است که هر سال از تبدیل یک میلیون و 200 هزار تن شلتوک برداشتی آنها ، حدود 750 تا 850 هزار تن برنج سفید به دست می آید.
شالیکاران استان برای اطمینان از سلامت و افزایش تولید، از بذرهای گواهی شده و مطمئن استفاده می کنند؛ رقم هاشمی از ارقام خوب بومی و معطر گیلان است که در هر هکتار 400 / 4 تن شلتوک محصول می دهد و گیلانه رقم بهینه شده محلی است که ضمن برخورداری از عطر و طعم مناسب، پاکوتاه تر و زودرس تر است و حدود 200 / 5 تن در هکتار شلتوک می دهد و رقم خزر هم از ارقام پر محصول با بیش از پنج تن شلتوک در هکتار است.
این بذرها نسبت به بذرهای معمولی فاقد آفات و بیماری هستند ، تخم علف هرز ندارند و حدود یک تن شلتوک در هکتار افزایش محصول دارند.
شالیکاران اگر در هر سال 20 تا 25 درصد بذر خود را از نوع گواهی شده تهیه کنند، بعد از چهار سال تمام بذر مورد نیاز مزرعه خود را می توانند تهیه کنند که البته بایستی این 20 تا 25 درصد در کرت های جداگانه کشت شود که بتوان از آنها در سال های بعد به عنوان بذر خالص برای کاشت دوباره استفاده کرد.
کشاورزان پیشرو و با تجربه استان از قدیم خودشان با شیوه سنتی اقدام به خالص سازی بذر مورد نیاز سال آینده می کنند به این نحو که قبل از خرمن کوبی خوشه های درشت ، سالم و مطمئن را دست چین کرده و از آن به عنوان بذر سال آینده استفاده می کنند.
مجموع بذر مورد نیاز شالیزارهای استان در سال حدود 11 هزار تن است که اگر در هر سال حدود دو هزار تن بذر اصلاح شده توزیع شود؛ تقریبا هر چهار سال یکبار، کل مزارع برنج استان با بذر اصلاح شده گردشی کشت می شود.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید