امروز : یکشنبه 27 مرداد 1398 ساعت :
کد خبر : 2599058717 بهمن 1397

تعداد بازدید : 352

برنج نیوز :

آسان شدن کشت برنج از سیاست‌های مهم وزارت کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: کاهش مصرف آب و همچنین آسان شدن کشت برنج از سیاست‌های جدی وزارت جهاد کشاورزی است.

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: کاهش هزینه‌های تولید از سیاست‌های جدی وزارت جهاد کشاورزی است. یکی از دستاوردهای مهم انقلاب در حوزه کشاورزی یکپارچه سازی اراضی شالیزاری است که با هدف بهبود روند تولید برنج، کاهش مصرف آب و همچنین آسان شدن کشت برنج است.

وی در زمینه تجهیز و نوسازی خاطرنشان کرد: ۸۵ هزارهکتار از اراضی استان تجهیز و نوسازی شده و ۱۰ هزار هکتار کار مطالعاتی در شرف انجام است.

درجانی تصریح کرد: در هزار هکتار از شالیزارهای استان در سال جاری عملیات تجهیز و یکپارچه سازی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در زمینه روش‌های نوین آبیاری تاکنون ۱۴ هزار هکتار آبیاری تحت فشار انجام شده عنوان کرد: شیوه‌نامه و تفاهم‌نامه ساماندهی آب بندانها بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه بودجه و استانداران استان‌های شمالی کشور تنظیم شده است.

درجانی گفت: در حال حاضر ظرفیت کنونی آب بندانها حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب بوده که بعد از لایروبی و بهسازی این ظرفیت به بالای ۳۰۰ مترمکعب می‌رسد.

وی افزود: در حال حاضر نشاء مکانیزه برنج در اراضی شالیزاری به بالای ۵۴ درصد می‌رسد در صورتی که در اوایل انقلاب این رقم کمتر از ۵ درصد بوده است. همچنین در خصوص برداشت مکانیزه ۶۴ درصد از اراضی شالیزاری با دستگاه‌های مکانیزه برداشت می‌شود.

درجانی، از وجود ۹۰ بانک نشاء در استان گیلان خبر داد و گفت: در چند سال اخیر چهار هزار و۶۰۰ نشاء کار برنج، دو هزار و ۵۰۰ کمباین مخصوص برنج و سه هزار و ۲۰۰ تراکتور ویژه شالیزار در بین بهره‌برداران توزیع شده است.
درجانی مدرن شدن شالیکوبی‌ها با هدف کاهش ضایعات برنج را یکی دیگر از اقدامات مؤثر وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش درآمد کشاورزان دانست و گفت: ساماندهی مجدد و باز مهندسی فرآیندهای شالیکوبی برنج از دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب بوده که با هدف کاهش ضایعات برنج و افزایش درآمد بهره برداران رابطه مستقیم دارد. در حال حاضر ۱۵۰۰ کارخانه شالیکوبی در استان گیلان وجود دارد.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید