امروز : یکشنبه 24 شهریور 1398 ساعت :
کد خبر : 1488923618 دی 1397

تعداد بازدید : 532

برنج نیوز :

اجرای شخم زمستانه در ۱۰ درصد شالیزارهای گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از اجرای شخم زمستانه در ۱۰ درصد شالیزارهای این استان خبر داد و گفت: با توجه به کمبود منابع آبی شالیکاران از نزولات آسمانی برای شخم اراضی استفاده کنند.

 

 

علی درجانی با اشاره به اهمیت شخم مزارع از اجرای شخم زمستانه در ۱۰ درصد از اراضی کشاورزی استان گیلان خبرداد و اظهارکرد: این میزان معادل بیش از ۲۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان است.

وی افزود: شالیکاران گیلانی با توجه به فرصت و شرایط مناسب جوی باید با بهره‌گیری از نزولات آسمانی اراضی شالیزاری خود را شخم بزنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تأکید کرد: اجرای شخم زمستانه در سطح اراضی شالیزاری سبب ارتقای بهره‌وری، کاهش مصرف آب، کنترل آفات و امراض گیاهی مزارع می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی از نیاز آبی برنج از طریق عملیات خاک‌ورزی و شخم تامین می شود بنابراین انجام شخم زمستانه سبب صرفه‌جویی بیش از هزار و ۲۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار زمین در مصرف می شود.

درجانی تصریح کرد: قطعا برای استفاده از ظرفیت سد سفیدرود برای اجرای شخم زمستانه با توجه به شرایط موجود با محدودیت بسیار بالایی مواجه هستیم لذا شالیکاران گیلانی باید از نزولات آسمانی استفاده کرده و زمین‌های کشاورزی خود را شخم بزنند.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید