امروز : پنج شنبه 6 تیر 1398 ساعت :
کد خبر : 1441351317 دی 1397

تعداد بازدید : 316

برنج نیوز :

شخم زمستانه سبب از بين رفتن کرم ساقه‌خوار برنج مي‌شود

مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد گفت: شخم زمستانه سبب از بين رفتن پناهگاه زمستاني آفت‌ها به خصوص کرم ساقه‌خوار برنج می شود.

 

 

احمد صادقی درباره مزاياي شخم و شيار زمستانه و آب تخت کردن شاليزارها، گفت: افزايش حاصلخيزي خاک، صرفه‌جويي در ميزان مصرف آب و کاهش جمعيت برخي از آفت‌هاي برنج و غني‌سازي خاک از مزاياي شخم زمستانه مزارع برنج است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد ادامه داد: شخم زمستانه سبب از بين رفتن پناهگاه زمستاني آفت‌ها به خصوص کرم ساقه‌خوار برنج می شود و اين کار سبب ذخيره رطوبت، افزايش محصول، استفاده بهينه از نزولات جوي و سلامت محصول مي‌شود.

 

وی با بيان اينکه در شخم زمستانه خاک، علاوه بر از ميان رفتن لاروهاي حشرات، بذر علف‌هاي هرز مزارع از بين مي‌رود، اظهار کرد: شخم‌زني در اين فصل سبب آمادگي خاک براي کشت مي‌شود و کشاورزان براي بهره‌مندي از نزولات جوي و استفاده بهينه از آب‌هاي سطحي نسبت به شخم زدن زمين هاي شاليزاري خود اقدام کنند.

 

صادقی با اشاره به اينکه شرايط جوي مساعد و بارندگي زمينه عمليات شخم‌زني را فراهم مي‌کند، گفت: زمين‌هاي برنجکاري براي شخم‌زني مطلوب نيازمند آب است و در شخم‌هاي بهاره و قبل از نشا شاهد هستيم که ابتدا زمين آبگيري و بعد وارد مراحل شخم و تسطيح مي‌شود.

 

این مسوول افزود: در فصل پاييز و زمستان پس از سرد شدن هوا و بارش‌هاي فصلي آب کافي در اختيار است که شرايط شخم‌زني را تسهيل مي‌کند و با اين اقدام لاروها و حشراتي که براي زمستان گذراني به لايه سطحي‌تر خاک رفتند در معرض هواي سرد قرار مي‌گيرد و از بين مي‌رود و يا آفت‌ کرم ساقه‌خوار برنج با روش مکانيکي کنترل مي‌شود.

 

مدير جهاد کشاورزي شهرستان محمودآباد ادامه داد: یکی از راه‌های مؤثر مدیریت کنترل آفت، مبارزه زراعی یا انجام شخم و شیار زمستانه است که سبب صدمات مکانیکی و زیر خاک رفتن لاروهای زمستانگذران موجود در کاه و کلش و نهایتاً مرگ و میر بالای آنها می‌شود.

 

وی بیان کرد: مبارزه با هريک از آفت‌ها با سموم شيميايي علاوه بر جلوگيري از صدمات محيط زيست، نيازمند هزينه تهيه نهاده و مصرف بيشتر آب است که سبب افزايش هزينه توليد مي‌شود.

 

صادقی افزود: اگر در فصل بهار شاهد بروز کم‌آبي باشيم، شخم و شيار زمستانه مي‌تواند پشتوانه‌اي براي تسهيل شخم بهاره باشد که با اندک ميزان آب در اختيار کشاورز زمين براي انتقال نشا آماده مي‌شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد به کشاورزان توصیه کرد: جمع آوری و حذف علف‌های هرز داخل و حاشیه مزارع و علف‌های هرز روی مرزها و اطراف کانال‌های آبیاری حداکثر تا دهه اول اسفندماه در کاهش جمعیت انتقالی به سال بعد بسیار موثر خواهد بود.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید